Quantcast
0 ΣΧΟΛΙΑ

Βαριά ήττα οι Γουόριορς χωρίς Κάρι (VIDEOS)

Οι Τίμπεργουλβς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του 33χρονου γκαρντ και διέλυσαν τους Γουόριορς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με Στεφ Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν νοκ άουτ, με προβλήματα τραυματισμών, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πήγαν στη Μινεσότα και ηττήθηκαν με διαφορά 20 πόντων, 119-99, από τους Τίμπεργουλβς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, ο Κλέι Τόμπσον, με τρίποντο, μείωσε σε 56-53, αλλά το ριπλέι έδειξε πως ο 31χρονος γκαρντ πατούσε τη γραμμή και έτσι οι Τίμπεργουλβς πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, με προβάδισμα έξι πόντων, 56-50. Μετά από αρκετά λεπτά, οι Γουόριορς πέρασαν μπροστά στο σκορ, 62-64, με το κάρφωμα του Έντουαρντς, στα 3:34 για το τέλος της τρίτης περιόδου, να ξεσηκώνει το κοινό των Τίμπεργουλβς, για το 81-80. Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητες, προηγήθηκαν 91-81 στο 36', φτάνοντας τη διαφορά έως και τους 27 πόντους, 111-84, πριν από το τελικό 119-99. Νταμπλ-νταμπλ για τον Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο οποίος, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Επιπλέον, για τους Τίμπεργουλβς, ήταν μια παραγωγική βραδιά για τις... ρεζερβες. Πέμπτη ήττα, στα επτά τελευταία παιχνίδια για τους Γουόριορς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τζόρνταν Πουλ με 20 πόντους.

Στα τέσσερα σερί, εκτός έδρας, παιχνίδια που έχουν να δώσουν οι Φίνιξ Σανς, έχουν νικήσει στα τρία, αφού, τα ξημερώματα, επιβλήθηκαν 135-108 των Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ. Με τον Ντέβιν Μπούκερ να βάζει 21 πόντους, οι Σανς προηγήθηκαν 54-64 στο ημίχρονο και, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, η διαφορά ανέβηκε στο +15, 58-73. Με το σκορ στο 60-79, οι Πίστονς γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, αλλά οι Σανς βρήκαν δυο τρίποντα για να κρατήσουν μια ασφαλής διαφορά. Στα 4:24 για το τέλος της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 69-89 και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία μέχρι το τελικό 108-135. Ο Μπούκερ τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας σημειώσει 30 πόντους, με τον ΤζαΒαλ ΜακΓκι να πετυχαίνει 20 πόντους στη νίκη των Σανς. Για τους Πίστονς, ο ρούκι Κέιντ Κάνινχαμ έβαλε 21 πόντους, πριν αποβληθεί στη τρίτη περίοδο.

Ο Ρούντι Γκομπέρ επέστρεψε στη δράση, μετά από απουσία πέντε αγώνων λόγω κοροναϊού, και με νταμπλ-νταμπλ, οδήγησε τους Γιούτα Τζαζ σε νίκη, μέσα στο Ντένβερ, 125-102 τους Νάγκετς. Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Τζαζ είχαν προβάδισμα 10 πόντων, 58-68, χάρη σε ένα επιμέρους 15-2 που έκαναν, ανάμεσα σε πρώτη και δεύτερη περίοδο. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νάγκετς βελτίωσαν την εικόνα τους, προηγήθηκαν 81-80, αλλά οι Τζαζ ήταν μπροστά, 88-91, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με τον Γιόκιτς στον πάγκο, οι Τζαζ έβαλαν τους 11 πρώτους πόντους της περιόδου και, με συνολικό σερί 15-0, προηγήθηκαν 88-102, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Γιόκιτς επέστρεψε στο παρκέ, οι Νάγκετς μείωσαν σε 93-103, για να ακολουθήσει επιμέρους 10-2 των φιλοξενούμενων, 95-113, διαφορά που δεν μπόρεσαν να καλύψουν οι γηπεδούχοι στα τελευταία 5:16 λεπτά. Πρώτη νίκη, μετά από τέσσερις σερί ήττες για τους Τζαζ, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους. Ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 18 πόντους και 19 ριμπάουντ, για την ομάδα της Γιούτα που μετρά "τρία στα τρία", φέτος, κόντρα στους Νάγκετς. Για την ομάδα του Ντένβερ, ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε δεύτερο τριπλ-νταμπλ, μέσα σε δυο μέρες, έχοντας 25 πόντους, 15 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Μέσα σε λίγες μέρες, οι Χιούστον Ρόκετς βρέθηκαν για δεύτερη φορά στο Σακραμέντο και, σε αντίθεση με την Παρασκευή, τα ξημερώματα της Δευτέρας νίκησαν, επικρατώντας 118-112 των Κινγκς. Η ομάδα του Χιούστον μπήκε πολύ δυνατά, αφού προηγήθηκε 0-13 και 5-21. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 60-55. Με 3:17 για το τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Ρόκετς προηγούνταν 75-81, με τους Κινγκς να κλείνουν την περίοδο με επιμέρους 13-4, για το 88-85 του 36ου λεπτού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στη τελευταία περίοδο και προηγήθηκαν 95-103. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 112-114, στα 47.8 δευτερόλεπτα, αλλά, στην επόμενη επίθεση των Ρόκετς, ο Γκριν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Γκόρντον έκανε το 112-116 και ο Πόρτερ με δυο βολές "κλείδωσε" τη νίκη για τους Ρόκετς. Για δεύτερο σερί παιχνίδι των Ρόκετς, ο Κρίστιαν Γουντ έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο 12λεπτο, 10 πόντοι+ 7 ριμπάουντ και ο 26χρονος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας 23 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ προσέφερε 23 πόντους και 7 ασίστ στη νίκη των Χιούστον Ρόκετς. Από τους Σακραμέντο Κινγκς, ξεχώρισε ο Μπάντι Χιλντ με 27 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν την Κυριακή το βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ντιτρόιτ Πίστονς-Φίνιξ Σανς 108-135

Σακραμέντο Κινγκς-Χιούστον Ρόκετς 112-118

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 119-99

Ντένβερ Νάγκετς-Γιούτα Τζαζ 102-125

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα - 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ