Quantcast
0 ΣΧΟΛΙΑ

Γουέστμπρουκ και Μπιλ «άλωσαν» το Λος Άντζελες (VIDEO)

Το δίδυμο των Γουίζαρντς έκανε φοβερή εμφάνιση, οδηγώντας την ομάδα της Ουάσινγκτον σε νίκη, μέσα στην έδρα των πρωταθλητών- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Για πρώτη φορά, από τον Μάρτιο του 2017, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς νίκησαν τους Λος Άντζελες Λέικερς, μέσα στο Staples Center, επικρατώντας, στην παράταση, με 127-124. Έτσι, η ομάδα της Ουάσινγκτον μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες, το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί τα τρία τελευταία χρόνια.
Στο πρωτο ημίχρονο, οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με +10, 33-23 στο 12', έφτασαν τη διαφορά και στο +16, 50-34, πριν από το 63-49 του ημιχρόνου. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 70-53, αλλά, κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Γουίζαρντς. Με δυο βολές του Μπέρτανς, η διαφορά κατέβηκε στους τρεις πόντους, 79-76, 2:21 πριν το φινάλε της περιόδου, με τον Καρούζο να δίνει προβάδισμα έξι πόντων στους Λέικερς, 86-80, ενόψει τέταρτης περιόδου. Οι Γουίζαρντς είχαν επιστρέψει, για τα καλά, στο παιχνίδι και 4:52 πριν το τέλος, ήταν μπροστά με 94-102. Στα 15.9 δευτερόλεπτα, ο Γουέστμπρουκ με μια εύστοχη βολή έκανε το 113-115, για να ακολουθήσει γκολ-φάουλ από τον Λεμπρόν, για το 115-115, στα 9.8 δευτερόλεπα. Μόνο που, ο Τζέιμς αστόχησε στη συμπληρωματική βολή, ο Μπιλ δεν βρήκε στόχο, για να χαρίσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, 41" πριν το φινάλε, ο Μπιλ πέτυχε ένα πολύ δύσκολο φλότερ απέναντι στον ΛεΜπρόν, με αποτέλεσμα να κάνει το 125-121, όμως ο Κάλντγουελ-Πόουπ έβαλε τρίποντο στον αιφνιδιασμό, μείωσε σε 125-124. Κάπου εκεί, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ κέρδισε το φάουλ, έβαλε και το καλάθι και στα 13" πριν το τέλος, έκανε το 127-124, ο Τζέιμς πήρε το τρίποντο, αστόχησε, όμως οι Λέικερς πήραν το ριμπάουντ και είχαν ακόμη μία ευκαιρία στο φινάλε να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, ο Κάιλ Κούζμα όμως αστόχησε από τη γωνία σε δύσκολο σουτ τριών πόντων και οι "Μάγοι" έφυγαν με ένα πολύ μεγάλο διπλό, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.
Ο Μπράντλι Μπιλ με 33 πόντους (12/24 σουτ, 7/9 βολές, 2/5 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να βάζει 32 πόντους (13/25 σουτ, 6/12 βολές), έχοντας, επίσης, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.
Τέταρτη ήττα, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Λέικερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Λεμπρόν Τζέιμς με 31 πόντους (14/29 σουτ, 2/10 τρίποντα), αγωνιζόμενος 43 λεπτά.

Στη πρώτη συνάντηση των δυο ομάδων, οι Γιούτα Τζαζ είχαν καταγράψει ρεκόρ εύστοχων τριπόντων, κόντρα στους Σάρλοτ Χόρνετς, έχοντας 26/50. Στη δεύτερη συνάντησή τους, οι Τζαζ νίκησαν, ξανά, καταγράφοντας νέο ρεκόρ εύστοχών τριπόντων, αφού, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 28/55 τρίποντα, για το τελικό 132-110.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες των Τζαζ έβαλαν 19 τρίποντα, αλλά το προβάδισμα το είχαν οι Χόρνετς, 64-67, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους 12-1, πήραν διψήφια διαφορά, 70-81, σκοράροντας 4 πόντους από 6 λάθη των Τζαζ. Όμως, πριν τη λήξη του τρίτου 12λεπτου, οι Τζαζ αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους 26-2 και προηγήθηκαν 91-90. Στη τελευταία περίοδο, τα τρίποντα των Κόνλεϊ και Νιάνγκ επέτρεψαν στους Τζαζ να πάρουν, πλήρως, τον έλεγχο του αγώνα, 111-92, 8:32 πριν το τέλος.
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους (3/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ, με την ομάδα της Γιούτα να παίρνει 19/28 τρίποντα από τους παγκίτες, πρωτοφανές στην ιστορία του NBA.
Ο Λόνζο Μπολ (8/20 σουτ) και ο Γκόρντον Χέιγουορντ (9/15 σουτ) πέτυχαν από 21 πόντους, ο καθένας, για λογαριασμό των Χόρνετς.

Με αποτελεσματική άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μαϊάμι Χιτ έφυγαν με τη νίκη, από την Οκλαχόμα, επικρατώντας 108-94 της Θάντερ.
Στο παιχνίδι μπήκαν καλύτερα εξ αρχής οι Χιτ, οι οποίοι με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα και την πρώτη περίοδο (21-23). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η Θάντερ απάντησε στο σερί των Χιτ με δικό της 9-0 και με εύστοχα τρίποντα των Μασκάλα και Μαλεντόν, πήρε μία διαφορά εννέα πόντων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ (54-45). Από εκεί και πέρα, το -9 έγινε -2 από την ομάδα του Μαϊάμι, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο άρχισαν να σκοράρουν και έξω από τα 7,25μ. με μεγαλύτερη ευκολία. Αποτέλεσμα οι Χιτ να φύγουν με το μεγάλο διπλό από την έδρα ων Θάντερ και να φτάσουν έτσι τις 13 νίκες.
Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 22 πόντους (8/15 σουτ, 6/13 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και τον ακολούθησε, σε απόδοση, ο Κέντρικ Ναν με 20 πόντους (7/18 σουτ, 3/9 τρίποντα).
Ο Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ με 27 πόντους (10/15 σουτ) ξεχώρισε από την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Εννέα νίκες, στα δέκα τελευταία παιχνίδια, έχουν, πλέον, οι Φίνιξ Σανς, αφού, τα ξημερώματα, με ηγέτη τον Ντέβιν Μπούκερ, επικράτησαν 132-100 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 20ο λεπτό, όταν και οι Σανς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν λίγο πριν το ημίχρονο, με μία διαφορά της τάξης των εννέα πόντων (63-54). Οι Μπλέιζερς δεν ήθελαν να παρατήσουν σε καμία περίπτωση το ματς, όμως ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν κυριολεκτικά μόνος του, παρά την προσπάθεια του Νασίρ Λιτλ ο οποίος βοήθησε τον ηγέτη του Πόρτλαντ. Ο Ντέβιν Μπούκερ μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, έβαλε αρκετούς πόντους μέσα απ' το ζωγραφιστό και ουσιαστικά ηγήθηκε των Σανς, μέχρι το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας την νίκη πολύ πιο εύκολα απ' όσο νόμιζαν, με +32 πόντους (132-100).
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 34 πόντους από 10/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα, με 4 ριμπάουντ αλλά και 4 ασίστ.
Όσο για τους ηττημένους, ο Ντέμιαν Λίλαρντ έβαλε 24 από 8/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/6 βολές και 7 ασίστ.

Με το δίδυμο Ντόντσιτς-Χάρνταγουεϊ σε κέφια, οι Ντάλας Μάβερικς δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Μέμφις Γκρίζλις, επικρατώντας με 102-92.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για την ομάδα του Τέξας, αφού από τα πρώτα κιόλας λεπτά έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα το πρώτο δωδεκάλεπτο να ολοκληρωθεί, έχοντας το προβάδισμα με +13 (26-13). Τα πράγματα δυσκόλευαν όλο και περισσότερο για την ομάδα του Μέμφις, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε πάρει φωτιά έξω από τα 7,25μ. και με σερί δύο σουτ τριών πόντων, ανέβασε τη διαφορά στο +18 (54-36), για πρώτη φορά στο ματς, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι Γκρίζλις μπορεί να είχαν όρεξη να γυρίσουν το παιχνίδι, όμως σιγά-σιγά η διαφορά αυξανόταν ακόμη περισσότερο, με τους Μάβερικς να βρίσκουν εύκολα καλάθια στο fast break και οι Ντόντσιτς-Χάρνταγουεϊ να κάνουν τα πάντα, βάζοντας ουσιαστικά 50 πόντους. Έτσι πήραν την νίκη και έφτασαν πλέον στο 14-15 στην κανονική διάρκεια του NBA.
Πέρα από τους Ντόντσιτς (21 πόντοι με 8/18 σουτ, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Χάρνταγουεϊ (29 πόντοι, 9/14 σουτ, 7/11 τρίποντα), ο Τζέιλεν Μπράνσον έκανε εξίσου πολύ καλό παιχνίδι, αφού ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε 19 πόντους, από 5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, ενώ έιχε και 7 ριμπάουντ.
Όσο για τους ηττημένους, ο Τζα Μοράντ προσπαθούσε μόνος του, αφού τελείωσε το ματς έχοντας 22 πόντους από 10/17 δίποντα, 0/4 τρίποντα, με 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Με σπουδαία εμφάνιση στη τρίτη περίοδο, οι Σικάγο Μπουλς υποχρέωσαν τους Ρόκετς σε όγδοη συνεχόμενη ήττα, νικώντας 120-100 μέσα στο Χιούστον.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για περίπου δύο δωδεκάλεπτα, με τους Χιούστον Ρόκετς να ακολουθούν στο σκορ, όμως τη διαφορά να παραμένει σε χαμηλά επιπέδα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τους Μπουλς να έχουν το προβάδισμα με 48-54. Από εκεί και πέρα, τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους Ρόκετς, καθώς οι 46 πόντοι των Μπουλς στην τρίτη περίοδο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει γρήγορα στο +26 (74-100) και ουσιαστικά να τελειώνει κάπου εκεί το παιχνίδι.
Καλύτεροι παίκτες για τους νικητές οι Κόρι Γουάιτ και Ζακ ΛαΒίν, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας από 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους, ο Ντέιβιντ Νουάμπα έβαλε 22, και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Ο Τζον Γουόλ αγωνίστηκε 26 λεπτά και πέτυχε 15 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ.

Το Ιντιάνα Πέισερς-Σαν Αντόνιο Σπερς αναβλήθηκε, λόγω κοροναϊού.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Λος Άντζελες Λέικερς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 124-127 παράταση (115-115 κανονική διάρκεια)

Γιούτα Τζαζ-Σάρλοτ Χόρνετς 132-110

Φίνιξ Σανς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 132-100

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Μαϊάμι Χιτ 94-108

Ντάλας Μάβερικς-Μέμφις Γκρίζλις 102-92

Χιούστον Ρόκετς-Σικάγο Μπουλς 100-120

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!