0 ΣΧΟΛΙΑ

Αγχώθηκε στο τέλος η Μπράγκα (VIDEO)

Η Μπράγκα θα μπορούσε να κερδίσει πανεύκολα και μάλιστα με μεγάλο σκορ τη Νασιονάλ, αλλά στο τέλος το έκανε ντέρμπι κι επικράτησε με 2-1

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΑΓΚΑ-ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΑΔΕΪΡΑ: 2-1

Γήπεδο: Estádio Municipal de Braga

Σημαντικό τρίποντο για την Μπράγκα, που κέρδισε με 2-1 τη Νασιονάλ Μαδέιρα μέσα στο «Municipal de Braga» και την Πέμπτη θα υποδεχτεί στο ίδιο γήπεδο, την ΑΕΚ. Απίθανα και τα δύο γκολ των Πορτογάλων που έχασαν πολλές ευκαιρίες αλλά στο τέλος τα χρειάστηκαν.

Κλασικό 4-4-2 για τον Καρβαλιάλ, με τον Ματέους στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Εσγάιο και αριστερά ο Σεκέιρα, με τον Κάρμο και τον Βιάνα στα στόπερ. Στον άξονα οι Κάστρο, Φρανσέρζιο, Μεδέιρος και Γκαλένο και μπροστά ο Όρτα με τον Παουλίνιο

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Γκαλένο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή κι έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε, ενώ στο 10’ το μακρινό σουτ του Ριάσκος πέρασε λίγο έξω και  στην επόμενη φάση η Μπράγκα απείλησε και πάλι με τον Γκαλένο.

Στο 15’ το πλασέ του Κάστρο έξυσε το δοκάρι της Νασιονάλ, ενώ στο 28’ ο Φρανσέρζιο με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 32’ ακυρώθηκε γκολ του Ριάσκος για οφσάιντ και στο 37’ ο Ντάνιελ είπε όχι σε νέο σουτ του Φρανσέρζιο αλλά στο 43’ ο Μεδέιρος πέτυχε ένα μαγικό γκολ με ψαλιδάκι για το 2-0.

Στο 45+1’ ο Όρτα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όπως και ο Μεδέιρος στο 51’ και δύο λεπτά μετά, ο Ντάνιελ έσωσε μετά από σουτ του Παουλίνιο.

Η Μπράγκα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 59 απείλησε ξανά με το Γκαλένο ενώ στο 62’ ο ίδιος παίκτης δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ντάνιελ και στο  70’ ο Εσγάιο έχασε το άχαστο εξ επαφής μετά από γύρισμα του Γκαλένο από αριστερά.

Και από το πουθενά, στο 87ο λεπτό, ο Φρανσέζιο έχασε από τον Γκορέ, που έκανε το σουτ, ο Ματέους έσωσε αλλά ο Μπόρχες με νέο σουτ μείωσε σε 2-1.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους Μαγκαλιάες, Εσγάιο, Σεκέιρα, Μπρούνο Βιάνα, Κάστρο, Κάρμο, Φρανσέρζιο, Ρικάρντο Όρτα (90+3’ Αμπέλ Ρουίθ), Μεδέιρος (66’ Αντρέ Όρτα), Παουλίνιο, Γκαλένο (78’ Μόουρα)

ΝΑΣΙΟΝΑΛ:  Ντάνιελ, Φρέιτας, Βιγάριο, Καλ, Πεδράο, Τσίκο Ράμος (74’ Γκόρε), Μίκαελ (81’ Βίτι), Ζοάο Βίκτορ (64’ Αζουνί), Ριάσκος (83’ Ροσέζ), Καμάτσο (81’ Αμπντουλαχί), Μπόρχες.