0 ΣΧΟΛΙΑ

Έκαναν το «μπαμ» οι Χιτ με τάπα Αντεμπάγιο (VIDEO)

Ο 23χρονος φόργουορντ/σέντερ των Χιτ σταμάτησε εντυπωσιακά τον αντίπαλό του και οι Μαϊάμι Χιτ πήραν προβάδισμα, στη σειρά των τελικών της Ανατολής, επικρατώντας, στην παράταση, 117-114 των Μπόστον Σέλτικς

NBA PLAYOFFS- ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Μπόστον Σέλτικς-Μαϊάμι Χιτ 114-117 παράταση (106-106 κανονική διάρκεια) [0-1]

Οι Μαϊάμι Χιτ άνοιξαν το σκορ στη σειρά των τελικών της Ανατολής, αφού νίκησαν 117-114, στην παράταση, τους Μπόστον Σέλτικς, ανατρέποντας, δυο φορές, διψήφιες διαφορές και με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να σταματά, με τάπα, τον Τέιτουμ, στα 2.5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της παράτασης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σέλτικς να ξεφεύγουν με 24-11, αλλά τους Χιτ να καταφέρνουν αργά, αλλά σταθερά να μειώσουν στο σκορ και τελικά να ισοφαρίσουν σε 55-55 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαϊάμι ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (56-61), αλλά ξαφνικά κόλλησε, με τους Σέλτικς να ξεσπάνε και να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 83-71 και να ανοίγουν την τέταρτη περίοδο στο +14 (85-71). Το Μαϊάμι ωστόσο πάλι είχε τις απαντήσεις και με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Μπάτλερ με τρίποντο έκανε το σκορ 105-106. Ακολούθησε φάουλ εκτός φάσης από τον Ντέρικ Τζόουνς που έδωσε την ευκαιρία στον Τζέισον Τέιτουμ να ισοφαρίσει σε 106-106 με 1/1 βολή. Ο σταρ των Σέλτικς ήταν αυτός που πήρε και την τελευταία επίθεση της Βοστώνης, αστοχώντας σε τρίποντο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, όπου στο τέλος καθάρισε ο Αντεμπάγιο.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζα Κράουντερ να προσθέτει 22 πόντους, τον Τζίμι Μπάτλερ 20 πόντους (και το καλάθι και φάουλ με το οποίο το σκορ έγινε 114-116) και ο Αντεμπάγιο 18 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τέιτουμ είχε 30 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μάρκους Σμαρτ 26 πόντους, ο Κέμπα Γουόκερ 19 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και ο Τζέιλεν Μπράουν 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 55-55, 83-71, 106-106, 114-117

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 30 (10/24 σουτ, 4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τάις 4, Γουόκερ 19 (6/19 σουτ, 1/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμαρτ 26 (6), Μπράουν 17 (6/14 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 2, Γ. Γουίλιαμς 3, Καντέρ, Ρ. Γουίλιαμς 2, Γουαναμέικερ 11 (6 ασίστ, 5 κλεψίματα)

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 18 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάτλερ 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράουντερ 22 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Ντράγκιτς 29 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίνικ 4, Τζόουνς, Ιγκουοντάλα 3 (1), Ναν 3 (1), Χίρο 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ)