0 ΣΧΟΛΙΑ

Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 4-1 τον Βόλο και έκλεισαν ιδανικά την κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-1 τον Βόλο για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα και πάει με φόρα στα πλέι οφ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με το παρθενικό τέρμα του Νατζ μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Μπουζούκη. Το δεύτερο γκολ του τριφυλλιού ήρθε στο 45+1’ από στατική φάση, με κεφαλιά του Μακέντα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη (2-0), με το Βόλο να χάνει απίστευτη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα όταν ο Γέντρισεκ αστόχησε με κεφαλιά σε κενή εστία. Έτσι, έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά εκείνος που μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Γκαραβέλης είπε… όχι σε Μακέντα και Σένκεφελντ, στο 49’. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν μειώνοντας σε 2-1 με ωραίο σουτ του Γέντρισεκ στο 53᾽. Όταν στο 64’ ο Γκουαροτσένα, που είχε δει κάρτα δύο λεπτά πριν, χτύπησε τον Γιόχανσον και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη η ψυχολογία του Βόλου άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πέτυχε ακόμα ένα γκολ για το 3-1, με τον Μακέντα να βρίσκει δίχτυα με ωραίο διαγώνιο σουτ. Ενώ, ο Μακέντα με εξαιρετική κάθετη, βρήκε τον Χατζηγιοβάνη που διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 76'. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν μάλλον… διαδικαστικά, με τον Βόλο να σκοράρει στο 89’ με τον Τόρες αλλά το γκολ να μην μετράει καθώς ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης και το 4-1 να διατηρείται.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Φεράρι, Μαξ, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (60’ Τόρες), Γέντρισεκ (75’ Κάσες).